Company Logo

Ana Sayfa Enerji Yonetimi Evde Enerji Tasarrufu Endustride Enerji Tasarrufu Yenilenebilir Enerji Otomobil Cevre Haberler Forum Linkler Bize Ulasin Yasal Bildiri
  Guncel Haberler
Haber sayfalarimiz Sn H. Ozlem KARA tarafindan hazirlanmaktadir.
Ayrica sizde bu sayfaya Enerji ile ilgili guncel ve ilginc haberleri gonderebilirsiniz...

"Elektrikte bölgesel fiyat mağdurları sübvanse edilebilir"

- Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, elektrikte bölgesel fiyatlandırmaya geçişte "kararlı" olduklarını belirterek, "Kimse kimsenin yükünü çekmek zorunda değil" dedi. Günay, şöyle konuştu: "Buna karşı çıkanlar olabilir. Ama bunu destekleyen kesim daha çok. Biz, temmuz ayında bu uygulamaya geçme konusunda kararlıyız. Bu konuda bugüne kadar yapılan fiyatlandırmalardan mağdur olan bölgelerden bu mücadelemize destek bekliyoruz. Uygulamaya geçiş için kamuoyu oluşturmalarını bekliyoruz."
EPDK Başkanı Günay, kayıp-kaçak oranının yüksek olduğu bölgelerde elektrik fiyatının yüksek olacağını ve bu bölgelerdeki kayıtlı tüketicilerin zarar göreceğini dile getirerek, bu tüketicilerin devlet tarafından desteklenebileceğini söyledi.
Öte yandan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, artık haksız rekabete maruz kalmak istemediklerini belirtti. Elektriğin başka bölgelerde daha pahalı olmasını istemediklerini, ancak kendilerinin mağduriyetinin giderilmesini istediklerini dile getiren Esen, şunları söyledi:
"Bazı milletvekillerinin bu uygulamaya karşı olduğunu duyuyoruz. Ayrıca TOBB da karşı olduğunu açıkladı. Ancak TOBB, bizim görüşümüzü almadan bölgesel fiyatlandırmaya karşı olduğunu açıkladı. Bu uygulama kaçak oranlarının yüksek olduğu yerlerde elektriklerini kaçak kullanmayan sanayi tesislerini zarara uğratır. Ancak bu bizim sorunumuz değil, bunun parasını biz ödemek istemiyoruz. Konu devlet ile bölge tüketicileri arasındadır."

ALARKO ENERJIDE HALKA ACILACAK
Alarko Holding Genel Koordinatoru Ayhan Yavrucu, enerji sektorunde halka acilmayi dusunduklerini bildirdi. Yavrucu, secim sonrasinda faiz ve dolardaki dusus ile borsadaki yukselisin, siyasi istikrara kavusma arzusunun karsilanmis olmasindan kaynaklandigini ifade etti. Hukumet tarafindan ongorulen ekonomik programin hayata gecirilmesinin yeni yatirimlari da beraberinde getirecegini dile getiren Yavrucu, bu yondeki iyilesmelerin kisa zamanda degil uzun bir zaman periyodunda gerceklesebilecegini kaydetti.
Kriz doneminde her sirket gibi kendilerinin de bazi planlarini ertelediklerini bildiren Alarko Holding Genel Koordinatoru Yavrucu, "Enerji sektorunde halka acilmayi dusunuyoruz. Borsa, gecen yil siyasi istikrarsizlik ve ekonomik problemler nedeniyle cok buyuk kan kaybina ugradi. O ortamda halka acamadik. Bir yabanciyla ortak olduk. Su andaki ortam halka acilma imkani sagliyor" diye konustu.Basliklar